Góra Zborów

Dzień jurajski

Dzisiejszym wpisem zabieram Was zagranicę! A konkretnie za granicę województwa małopolskiego. Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się na długość około 80km i choć zazwyczaj kręcimy się raczej w krakowskich rejonach, to tym razem postanowiliśmy wybrać się trochę dalej. Oto wycieczka z cyklu Jura w pigułce, czyli wapienie i zamek.

Informacje praktyczne

Zamek Pilcza w Smoleniu

Zamku Pilcza początkowo nie było w planie naszej wycieczki. Wstyd się przyznać, że nie wiedzieliśmy o jego istnieniu. Tak się złożyło, że był oznaczony akurat na zgięciu naszej mapy 😉 Jednak, kiedy z drogi zobaczyliśmy bryłę zamku na horyzoncie, wiadomo było, że musimy się zatrzymać.

Zamek powstał w XIII wieku, ale dopiero od niedawna znajduje się na mapie turystycznych atrakcji. Przez długie lata jego stan techniczny był raczej opłakany. Na szczęście wiek XXI okazał się szczęśliwy. Ruiny poddano częściowemu odrestaurowaniu, a od zeszłego roku miejsce udostępnione jest zwiedzającym.

Atrakcją jest nie tylko sama budowla, ale i jej otoczenie, bowiem wzgórze zamkowe objęte jest rezerwatem przyrody. Całość tworzy bardzo przyjemne miejsce na krótkie zwiedzanie i relaks. Co ciekawe niedaleko znajduje się stok narciarski, więc i w zimie nie brakuje rozrywki.

Góra Zborów

Góra Zborów to wzgórze o wysokości  462 m n.p.m, którego wierzchołek usiany jest wapiennymi ostańcami o fantazyjnych imionach – czeka tu na Was między innymi Napoleon, Młynarz, Budda i Wielki Dziad (Mały Dziad zresztą też). Miejsce to chętnie odwiedzają wspinacze i turyści, ale teren jest na tyle rozległy, że wszyscy się zmieszczą (gorzej z parkingiem, ale o tym poniżej). Charakterystycznym punktem jest wieżyczka triangulacyjna, czyli dawny GPS, postawiona tu w czasach okupacji.

Góra Zborów to w skrócie piękny krajobraz i rewelacyjny widok na okolicę (to najwyższe wzniesienie w tej okolicy). Zdjęcia mówią same za siebie.

Dojazd i parkingi

Zamek Pilcza znajduje się w miejscowości Smoleń, zaś Góra Zborów na terenie wsi Podlesice. Oba miejsca należą do powiatu zawierciańskiego (zaznaczone są na mapie poniżej).
Odległość z Krakowa to około 80km, dojazd drogą 794 przez Wolbrom. Przy zamku znajduje się bezpłatny parking. W okolicy Góry Zborów samochód można zostawić na parkingu przy drodze 792 lub w Podlesicach (zaznaczone są na mapie).

Zwiedzanie

Zamek Pilcza udostępniony jest do zwiedzania w godzinach 9:00 – 18:00. Bilet normalny kosztuje 7zł, a ulgowy 5zł.

  • Karolina Niedziela – Kasiarz

    Jura…aż się zamarzyłam. Uwielbiam. Nawet o czasu do czasu się wspinam 🙂

    • Oo, to możesz zobaczyć jeszcze więcej! Ja jednak poruszam się w poziomie (póki co).

  • O kurcze, i takie cuda u nas? 😀 Ta góra wygląda genialnie, muszę koniecznie odwiedzić to miejsce. 🙂

    • U nas, u nas. Choć chodząc między tymi skałami, miałam wrażenie, jakbym się w jakiejś innej krainie znalazła.

  • Ooo, wapienny ostaniec o imieniu Napoleon na wierzchołku góry Zborów chętnie bym odwiedziła. 😀