Rezerwat Kajasówka okolice Krakowa

Rezerwat Kajasówka

   Okolice Krakowa są tak bogate w atrakcje, że nawet po +10 latach można znaleźć na mapie zielone plamy, których jeszcze nie widziało się na żywo. Takim odkryciem był dla nas Rezerwat Kajasówka, do którego zawitaliśmy w jeden z (jeszcze) pogodnych listopadowych weekendów.

                                                                                             Konkrety – co? gdzie? jak?

Rezerwat Kajasówka parking leśny

   Kajasówka znajduje się ok. 26km od Krakowa w pobliżu miejscowości Przeginia Duchowna. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, a przedmiot ochrony stanowi zrąb tektoniczny. Osobom szczególnie zainteresowanym wapieniami jurajskimi, murawami kserotermicznymi oraz motylem modraszkiem polecam stronę poświęconą ścieżce dydaktycznej wyznaczonej w rezerwacie. Również na trasie traficie na kilka tablic informacyjnych.

   Kajasówka leży raczej na uboczu popularnych szlaków i przynajmniej w listopadzie nie spotkacie tu wielu turystów. Być może zniechęcają ich umieszczone tuż przy wejściu do lasu tablice „Uwaga żmije”, „Uwaga kleszcze”. My jednak nie daliśmy się zastraszyć i było warto.

Rezerwat Kajasówka

   Spacer szlakiem okrężnym Kajasówki to około 5 km. Początkowo droga prowadzi pod górę i jest dość mocno zarośnięta krzakami tarniny i głogu, co tylko potwierdza, że nie przetaczają się przez nią tłumy spragnionych rekreacji piechurów. Co ciekawe jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku na tych obszarach przeważały trawy i prowadzony był wypas bydła. Z czasem jednak zarośla tarninowe zaczęły się coraz bardziej rozrastać.

   Dalej szlak biegnie grzbietem zrębu. Ścieżka jest raczej wąska, a zbocza strome, więc lepiej uważać. Najwyższy punkt trasy to wzniesienie Bystrzyk (312 m n.p.m.). Zamiast patrzeć w dół, warto podelektować się pięknym widokiem na okolice.

kajasowka_skalki_spacery_foto

kajasowka_okolice_krakowa_wycieczki

  Kolejną atrakcją Kajasówki jest Jaskinia Przegińska, będąca częścią podziemnych kanałów krasowych. Nie zdecydowaliśmy się jednak na zwiedzanie, może wrócimy tu na wiosnę. Jak ostrzega drogowskaz zejście do jaskini jest „trudne i niebezpieczne”, a my przecież tego dnia mieliśmy już na głowie kleszcze i żmije!

   W połowie szlaku ścieżka schodzi łagodnie w dół. Tu zaczyna się trasa powrotna w kierunku parkingu, która prowadzi już szeroką, leśną drogą. Szlak okrężny ma oczywiście tę zaletę, że można go zacząć od końca. Wybór należy do Ciebie.

kajasowka_las

kajsowka_info_dojazd_trasa